čtvrtek 29. června 2017

Chraňte si kůži před sluncem, vyzývají odborníci

Zarudnutí, svědění, puchýře na kůži. Předčasné stárnutí, nadměrná tvorba vrásek a pigmentových skvrn. Zničení kožních vláken a následná rakovina kůže. To vše jsou možné negativní důsledky nadměrného slunění, kterým lze předcházet dostatečnou ochranou pokožky. Tu však většina Čechů podceňuje jak u sebe, tak u svých dětí, varují odborníci.
Pro lepší „barvu“ udělá většina lidí v tuzemsku téměř cokoli. Přehnaný pobyt na slunci a s ním spojené spáleniny přitom představují největší riziko vzniku rakoviny kůže, která je celosvětově nejrozšířenějším nádorovým onemocněním. „Je potřeba, aby si lidé v Česku uvědomili, že opálení je známkou poškození pokožky, nikoli známkou krásy. Slunci bychom se měli vystavovat minimálně a být dobře chráněni,“ říká MUDr. Hana Obluková z Dětského kožního oddělení Pediatrické kliniky Fakultní nemocnice Brno. Na dostatečnou ochranu před sluncem zapomínají Češi nejen u sebe, ale často hazardují i se zdravím svých dětí. Podceňují kvalitu ochranných přípravků, protože jim chybí informace o tom, co má obsahovat, aby byl účinný, nebo s ním zbytečně šetří. Tím se pak ochrana sníží až o dvě třetiny. „Novorozence a kojence by rodiče na přímé slunce neměli brát vůbec, což je nejlepší dodržet až do 3 let věku dítěte,“ upozorňuje MUDr. Obluková.
Při pobytu na slunci je důležité chránit kůži před účinkem ultrafialového záření a současně dodržovat základní pravidla správného slunění – tím nejdůležitějším je, že stupeň ochranného faktoru závisí na fototypu člověka (čím světlejší typ, tím vyšší faktor). „Ochranný prostředek by měl chránit jak před UVB zářením, které zvyšuje pravděpodobnost vzniku kožních nádorů, tak před UVA zářením, které způsobuje stárnutí kůže.

zdroj : PR

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.